Pokut                                                          

Pokut Yaylası

Pokut Yaylası 2008 yılında dünyanın en iyi ve en doğal on yaylasından biri olarak gösterilmiştir.Eskiden, hayvancılığın yapıldığı Pokut yaylası, Türkiye’nin pek çok başka yöresinde olduğu gibi artık hayvan bakanın olmadığı ve bugünkü kullanım şekliyle, Konaklar(Makrevis), Ortan, Pogina köylülerinin  dağ havası almak, dinlenmek üzere yaz aylarında evlerine geldiği  meskun bir  ortak alandır. Toplam 50 civarında olan yayla evlerinin büyük kısmı yüzyıllık dağevleri olup, renove edilen  evler de eskilerine benzer görüntüde inşa edilmişlerdir.Ev sahiplerinin bir kısmı pansiyonculuk yapmakta ve giderek artan sayıda bir taleple hayvancılık yerini  turizme bırakmaktadır.

Yeri:

Rize nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan bir yayladır. Genelde, 1800 rakımdan sonra ağaç türleri yetişmemekte iken,  Pokut yaylasında diger yaylalardan farklı olarak ağaçlık alan bulunmaktadır. Pokut yaylasından, Sal yaylasına, orman içinden yuruyerek geçmek son derece keyifli bir yolculuktur.

Pokut yaylası,ilçe merkezinin yaklaşık 9 km güneyinde, 1900-2100 m rakımları arasında, Palovit vadisine bakmaktadır. Fırtına vadisinin kolları olan Elevit ve Ayder vadileri ile çevrili olan Pokut ; Sal yaylasına 15 dk., Hazindak yaylasına 2 saat yürüyüş mesafesindedir.

Ulaşım:

Çamlıhemşin den 1 saatte araba ile ulaşılabilmektedir. Ulaşımın yaya olarak 3-4 saatlik bir yuruyuşle yaya olarak yapılması da mümkündür. Geleneksel olarak kullanılmış yollar ın büyük kısmı ormanlaşmış ve patika izleri silinmiş ise de halen Ayder-Hazindak-Pokut patika güzergahı kullanılabilir durumdadır. Eskiden Ağustos ayının belirli bir tarihinde tüm köylülerin, hayvanları ve erzakları ile birlikte “bir şenlik” havasıyla topluca patika yollardan saatlerce yürüyerek yaylaya çıkması ve “vartevor” denen yaylaya göçün ve eğlencelerin düzenlenmesi hoş bir adet iken günümüzde hayvancılığın ve nüfusun giderek yok olması ile bu adet kaybolmuştur.Yine  de , Ağustos ayında gençler yaylalara akın ederek ve  hemen her gece tulum eşliğinde horonlar oynarak eski şenlikleri bugün kısmen yaşayabilmekte, adetlerin izleri sürdürülmektedir.

Mimari Doku:

Özgün mimari doku yapısını korumaktadır. Eski evler 100-150 yıllık geçmişe sahiptir. Yontma taşlardan, içinde ahır bulunan zemin kısım  ve onun üzerinde tek kat ahşap yapısı ile geleneksel mimari tarzına sahip bu evlerde mutfakla birleşik “hayat” denilen oturma odası, “hayat”a açılan 2-3 oda ve “maran” denilen yiyecek ambarı odasından oluşan küçük fakat son derece fonksiyonel bir iç tasarım mevcuttur.

Özellikleri:

Pokut yörenin en güzel yaylalarından biridir. Geniş ladin ormanlarıyla kuşatılmış Pokut, doğa yürüyüşçüleri ve fotoğraf severler için idealdir.

BİZ DERİZ Kİ:

Pokut’u görmek yetmez Pokut’u yaşamak gerekir.

                          Pokut’u yaşamak ise;

  •                  Pokut Sırtı’nda gün batımı izlemeden
  •                  Vadilerden bulutların göl oluşunu görmeden
  •                  Tanevitin Düzü’nden Pokut ve Sal’ı seyretmeden
  •                  Fanenin Puğarı’ndan su içmeden
  •                  Egnedapın Düzü’nde çimlere yatmadan
  •                  Ormandan çam sakızı çıkarmadan
  •                  Pocispor’dan vadilere seyretmeden

Pokut’tan dönmemektir.                                                             MERAKLISINA REHBER

 Vanak: Yöresel dilde ev topluluğu veya mahalle anlamına gelir.

Ortan Vanağı: Genellikle Ortan Köyü sakinlerinin evlerinin bulunduğu Pokut’un en alt mahallesidir. Pokut’taki mevcut 2 pansiyon da bu vanakta bulunur.

Meğo: Palovit deresi kenarında, bazı Pokutlu ailelerin balcılık ve avcılık için kullandıkları mezradır. Pokut’tan patika yolu ile 2 saat iniş mesafesindedir.

Tanevit: Pokut’un güneydoğusunda, Pokut-Meğo ve Ortan Vanağı-Hazindağ Yaylası patika güzergahları üzerinde, etrafı ladin ormanlarıyla kaplı açık alandır. Tanevit düzlüğü, Pokut ve Sal yaylaları gibi gördüğü muhteşem manzara ile ünlüdür.

Pokut’un Sırtı: Vanakların üst kısmında, kuzeyinde Fırtına Vadisi ve Karadeniz, batısında Sal yaylası, doğusunda Kavrun Vadisi, güneyinde Palovit Vadisi ve Tatar Dağı ve muhteşem gün batımı manzarası ile ünlü, yaylanın doğu-batı yönünde uzanan en yüksek sırtıdır.